satranç

satranç oyunu çok öğreticidir. oyuncuları seyrederken birinin durmadan kazanmasına karşılık ötekinin niçin boyuna kaybettiğini düşünürseniz, bu oyunun öğretici sanatını daha iyi anlarsınız. öyle oyuncular vardır ki bütün bilgilerine, ustalıklarına rağmen yine kaybederler. çünkü yalnız kendi planlarını,kalelerini, şahlarını nereye koyacaklarını düşünürler. Karşılarındaki oyuncuların niyetlerini önceden sezmek gibi bir kabiliyetleri yoktur. Böylece çoğu zaman oyunda yenilir, bir kapana düşer ve çıkış yolu bulamazlar.

Aynı şeyi günlük hayatta da görebiliriz. Kendi düşünce ve görüşlerine önem vermeye alışmış kişiler de karşısındakinin oyun tarzını hiç hesaba katmayan satranç oyuncusuna benzer. Böylece onlar da bazı kapanlara düşebilirler.

Oysa satranç oyununda olduğu gibi, evlilikte, ticarette karşımızdakini hesaba katmak, planlarını, düşüncelerini, duygularını anlamaya çalışarak ve adeta bir fikir değişimi yaparak davranmak gerekir.

Kendini incelediğin gibi başkalarını da incelersek, ölçüp biçersek, böylece gerçek hayatta bir körlük içinde değil, uyanıklık içinde ve herşeyi görerek yaşarız...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !